Zdrowie

Co to jest POChP? Poznaj najważniejsze fakty na temat jednej z najczęstszych chorób układu oddechowego

• Zakładki: 21


Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc wciąż nie jest chorobą powszechnie znaną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że znajduje się w grupie ryzyka, a tym bardziej nie potrafi rozpoznać objawów POChP. Czym właściwie jest ta choroba? Co ją wywołuje? Czy da się ją wyleczyć? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co to jest POChP.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – to trzeba o niej wiedzieć  

POChP jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że choruje na nią około 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce może to być około 2 milionów osób.

Podstawową przyczyną POChP jest stan zapalny w układzie oddechowym, który najczęściej jest konsekwencją długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak m.in. pyły, gazy, zanieczyszczenie powietrza, a przede wszystkim dym tytoniowy. POChP słusznie budzi skojarzenia z „chorobą palaczy wyrobów tytoniowych”, choć trzeba pamiętać, że istnieje szereg innych czynników ryzyka, do czego jeszcze wrócimy.

To jest ważne:

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i uszkodzenia pęcherzyków płucnych. Zmiany te są nieodwracalne, dlatego choroby nie można wyleczyć. POChP poddaje się natomiast leczeniu i profilaktyce, a celem podjętej terapii jest złagodzenie objawów choroby i danie choremu szansy na zachowanie samodzielności oraz relatywnie dobrego komfortu życia.

Więcej o tym, co to jest  POChP, przeczytasz na stronie internetowej: https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.

Choroba ogólnoustrojowa

Choć chorobę diagnozuje się w układzie oddechowym, to współczesna medycyna klasyfikuje ją jako chorobę ogólnoustrojową. Wynika to z faktu, iż POChP rzutuje na wszystkie kluczowe funkcje ludzkiego organizmu, włącznie z układem sercowo-naczyniowym.

Choroba może przy tym współwystępować z szeregiem innych schorzeń, takich jak osteoporoza, rak płuc, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.

To jest ważne:

POChP to choroba cywilizacyjna, diagnozowana u ludzi na całym świecie, niezależnie od płci i rasy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że do 2030 roku POChP będzie trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.

Objawy i czynniki ryzyka

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może przez długi czas rozwijać się zupełnie bezobjawowo lub dając skąpe, nieswoiste objawy, co opóźnia diagnostykę POChP. Stąd bardzo ważne jest, aby osoby znajdujące się w grupie ryzyka choroby, nie lekceważyły nawet z pozoru niegroźnych objawów.

W tym miejscu musimy wyjaśnić, kto najczęściej choruje na Przewlekła Obturacyjną Chorobę Płuc. Wyróżniamy kilka podstawowych grup ryzyka, z których największą tworzą osoby używające wyroby tytoniowe, w tym narażone na bierne palenie, jak i te, którym udało się zerwać z nałogiem.

Nie można natomiast zrównywać ryzyka zachorowania na POChP wyłącznie z używaniem wyrobów tytoniowych. Chorują również osoby, które przez długi czas były narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, czy to w swoim miejscu zamieszkania, czy w środowisku pracy.

To warto wiedzieć:

Szczególnie szkodliwe czynniki, zwiększające ryzyko zachorowania na POChP, występują w zawodzie górnika, hutnika, metalurga, pracownika budowlanego, operatora maszyn, mechanika samochodowego, rolnika, sprzątaczki, ale też kosmetyczki czy fryzjera.

Jeśli znajdujesz się w jednej z opisanych grup ryzyka i masz powyżej 40 lat, to nie lekceważ żadnych nietypowych sygnałów wysyłanych przez organizm, które mogą świadczyć o tym, że Twój układ oddechowy nie działa prawidłowo.

Do podstawowych objawów POChP zaliczymy:

  1. Przewlekły kaszel– kaszel towarzyszący POChP może się pojawiać zarówno rano, wieczorem, jak i w ciągu dnia. Nie ma charakteru napadowego (jak np. przy astmie), natomiast może się nasilać pod wpływem czynników drażniących, takich jak kurz, pył, opary chemiczne czy dym tytoniowy.
  2. Duszność– w przebiegu POChP można zaobserwować zarówno duszność wysiłkową, jak i spoczynkową. Jeśli pojawia się u Ciebie zadyszka np. podczas spaceru czy wchodzenia po schodach, to jest to jeden z sygnałów świadczących o potrzebie skonsultowania się z lekarzem.
  3. Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku– jeśli towarzyszy Ci uczucie ciągłego zmęczenia, wolno się regenerujesz lub z dużym trudem przychodzi Ci wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego (ubranie się, umycie, zaścielenie łóżka, przyrządzenie posiłku etc.), to może to być jeden z objawów POChP.

Do kogo się zgłosić w przypadku podejrzenia POChP?

Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to w pierwszej kolejności udaj się do lekarza rodzinnego. Lekarz POZ oceni, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej.

To warto wiedzieć:

Podstawowym badaniem stosowanym w diagnostyce POChP jest spirometria. Jest to badanie, polegające m.in. na wdmuchiwaniu zapasu powietrza do specjalnego aparatu za pośrednictwem ustnika.

Jeśli szczegółowe badania potwierdzą Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie. Wczesne rozpoczęcie terapii daje szansę na zachowanie samodzielności, złagodzenie objawów oraz uniknięcie inwalidztwa, czyli jednej z najczęstszych konsekwencji POChP.  

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
49 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *