Zdrowie

3 sposoby na walkę z alergią

• Zakładki: 64


Alergia niejedno ma podłoże. Istnieją alergie sezonowe wywoływane pyłkami roślin, stałe lub okresowe alergie pokarmowe, uczulenia na zwierzęcą sierść, kurz czy inne alergeny. Jak się z nimi uporać i ulżyć sobie w cierpieniu? W dzisiejszym artykule przedstawiliśmy trzy skuteczne sposoby. Przeczytaj!

Unikanie alergenów

Pierwszą i najoczywistszą metodą walki z alergią jest unikanie alergenów, niestety nie zawsze możliwe. Aby ją wdrożyć, trzeba wcześniej wykonać komplet badań i określić wszystkie alergeny (wiele osób bowiem unika alergenów „na czuja”). Jeśli alergia jest wziewna, warto założyć w domu klimatyzację opartą na rekuperacji, dzięki czemu nie będzie trzeba otwierać okien nawet latem. Podczas spacerów sprawdzi się maseczka antysmogowa z filtrem. Przy alergii na sierść można hodować psy i koty ras pozbawionych sierści lub mających włosy. W przypadku alergii pokarmowej należy wprowadzić dietę eliminacyjną

Alergia a histamina

Histamina to naturalny hormon pełniący istotne funkcje w organizmie, np. chroniący przed uszkodzeniami, przyspieszający gojenie ran, regulujący pracę innych hormonów. Niestety przy okazji histamina wydzielana jest w trakcie kontaktu z alergenem, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i pojawienia się obrzęku wraz z zaczerwienieniem. Aby wykluczyć te efekty, stosuje się leki antyhistaminowe bądź dietę antyhistaminową, eliminującą produkty zawierające histaminę lub prowadzące do jej wydzielania.

Dbanie o siebie i środowisko

Złagodzenie, a czasem zupełne wyeliminowanie dolegliwości związanych z alergią jest możliwe także dzięki higienie osobistej i środowiska, w którym się żyje. Częste prysznice, przemywanie twarzy, mycie rąk, pranie ubrań i przebieranie się pomogą Ci poczuć się lepiej. Pamiętaj też o odkurzaniu, stosowaniu urządzeń filtrujących powietrze i utrzymujących odpowiednią wilgoć, koszeniu trawy.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Aptekamirowska.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
249 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *