Astygmatyzm to wada wzroku, która w różnym stopniu dotyka większość z nas. U wielu osób objawy są praktycznie nieodczuwalne, u innych na tyle dotkliwe, że wymagają zastosowania odpowiednio dobranych soczewek korekcyjnych. Czym tak właściwie jest astygmatyzm, jakie są objawy tej wady wzroku i jak leczy się astygmatyzm?
Astygmatyzm – wada wzroku, nie choroba
Astygmatyzm nie jest chorobą, a wadą wzroku. Nie mniej jednak nasilający się astygmatyzm zaburza widzenie i wymaga noszenia soczewek korekcyjnych. U zdrowej osoby rogówka ma symetryczne krzywizny, które pozwalają na równomierne odbijanie światła i prawidłowe widzenie. Pacjenci z astygmatyzmem mają natomiast zakrzywioną rogówkę – kształtem jest zbliżona nie do kuli, a do piłki do rugby. Z tego powodu padające na rogówkę promienie światła nie odbijają się w równym stopniu – zamiast punktu widoczne są linie, a osoby z dużą dioptrią astygmatyzmu zamiast punktu widzą nawet figury, takie jak romb czy równoległobok.
Astygmatyzm – objawy charakterystyczne dla tej wady wzroku
Wśród objawów astygmatyzmu należy wymienić takie, które zaburzają prawidłowe widzenie, jak i te, które sprawiają dyskomfort, a nawet ból fizyczny:
- zamazane widzenie – powodują obijanie się o futryny drzwi czy meble
- „mgła na oku” – zamglone widzenie
- widzenie prostych linii jako krzywych
- zaburzenia widzenia przestrzennego
- mylenie liter
- bóle głowy
- łzawienie oczu
- swędzenie oczu
- mrużenie oczu
- częste mruganie
- przekrzywianie głowy na boki
- szybkie męczenie przy czytaniu
- trudności w rozumieniu czytanego tekstu
Astygmatyzm wpływa więc nie tylko na nasze widzenie w sposób bezpośredni, ale także na nasze codzienne funkcjonowanie – naukę, czytanie książek, prowadzenie pojazdów, zabawę z dziećmi, uprawianie sportów i wiele innych czynności stają się utrudnione. Dlatego, gdy bóle głowy pojawiają się zbyt często, trudno nam skupić się na czytanym tekście, a czasami mamy wrażenie, że kształty nam się rozmywają, nie czekajmy z wizytą u lekarza okulisty lub optomerysty.
Astygmatyzm a dobór okularów
Astygmatyzm może przyjmować różne postaci, często występuje wraz z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością, wada może być też niewielka lub duża. Podczas badania wzroku lekarz określi dokładny stopień krzywizny rogówki, zbada nas pod kątem innych wad i chorób oczu, by jak najlepiej dobrać soczewki korekcyjne. Obecnie możliwe jest wyrobienie soczewek kontaktowych z cylindrami, dzięki czemu osoby z astygmatyzmem mogą wybierać między okularami a soczewkami.
Nieleczony astygmatyzm powoduje nasilanie się objawów, a u dzieci może skutkować również „leniwym okiem”. Dlatego nie wolno lekceważyć niepokojących symptomów, a profilaktyczne badania wzroku należy wykonywać co najmniej raz na trzy lata.
Artykuł powstał we współpracy z Ośrodkiem Korekcji Wzroku.
Fot. Shutterstock.