Zdrowie

Budzenie się w nocy – o przyczynach wybudzania się ze snu opowiadają specjaliści ze Sweet CBD

• Zakładki: 38


Budzenie się w nocy to jeden z objawów zaburzeń snu. Nie tylko osoby, które mają trudności w zasypianiu cierpią na bezsenność – dolegliwości odczuwają również osoby, które regularnie budzą się w środku nocy. Jakie mogą być przyczyny budzenia się w nocy, jak sobie z tym radzić i czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jakie mogą być przyczyny budzenia się w nocy?

Przyczyn budzenia się w nocy może być wiele. Najczęściej w środku nocy budzą się osoby, które:

  • są zestresowane – kortyzol utrudnia zasypianie, ale może także być przyczyną wybudzania się w nocy
  • chorują na depresję – jest to jeden z objawów choroby
  • cierpią na work shift – zaburzenia rytmu dobowego u osób pracujących w systemie zmianowym
  • cierpią na jet lag – zespół nagłej zmiany strefy czasowej
  • cierpią na zespół bezdechu sennego
  • chorują na nadczynność tarczycy
  • chorują na nadciśnienie
  • chorują na astmę lub inne choroby płuc
  • cierpią na częstomocz

Budzenie się w nocy może być więc objawem wielu chorób, dlatego powtarzające się regularnie, mimo zachowania higieny snu, zawsze powinno być konsultowane z lekarzem. Jeśli jednak zdarzają się sporadycznie, możemy im przeciwdziałać domowymi sposobami.

Jak zapobiegać budzeniu się w nocy?

Aby zapobiegać budzeniu się w nocy, należy w pierwszej kolejności zadbać o higienę snu. Godzinę przed snem należy wyłączyć wszystkie urządzenia z ekranami, monitorami i wyświetlaczami. Emitują one niebieskie światło, które zaburza wydzielanie się melatoniny. Wyjątkiem są profesjonalne czytniki e-booków. Należy także dobrze wywietrzyć sypialnię przed snem. Po stresującym dniu warto także sięgnąć po jedną z metod relaksacji – kąpiel z lawendowym olejkiem lub medytacja pozwolą nam się odprężyć przed snem. W zasypianiu i uniknięciu wybudzania w nocy pomoże również aktywność fizyczna w ciągu dnia. Jeśli smog lub inne okoliczności nam w tym nie przeszkodzą, ćwiczmy na świeżym powietrzu lub przy otwartym oknie.

Miewając takie problemy, warto także wdrożyć odpowiednią suplementację – żelki z CBD i melatoniną będą doskonałym wyborem. Dzięki nim dostarczymy organizmowi nie tylko melatoninę, która jest niezbędna dla dobrej jakości snu, ale również CBD. Ten kannabidiol to bardzo cenna dla zdrowia substancja, której jedna z właściwości sprzyja redukcji stresu.

Jeśli jednak wszystkie te metody zawiodą, z wybudzaniem się w nocy należy zgłosić się do lekarza. Zaburzenia snu należy leczyć, ponieważ przyczyniają się do poważnych skutków dla zdrowia. Lekceważone mogą prowadzić do zaburzeń psychicznych i takich chorób, jak otyłość czy nadciśnienie tętnicze.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
151 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *