Zdrowie

Czy koślawe pięty u dorosłych można wyleczyć? Odpowiadają eksperci z Coccine Inspiruje

• Zakładki: 47


Czy koślawe pięty u dorosłych można wyleczyć? To pytanie zadaje sobie wiele osób cierpiących na tę dolegliwość. Skręcająca do wewnątrz pięta jest bowiem problemem nie tylko natury estetycznej. Wiąże się z bólem stóp, stawów skokowych i kolanowych, a także kręgosłupa, powodując problemy z chodzeniem i większe męczenie się podczas oddawania się tej czynności. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia tego schorzenia. 

Przyczyny i skutki koślawości pięt u dorosłych 

Koślawe pięty u dorosłych to schorzenie, które może być bardzo uciążliwe. Polega na zmianie kształtu pięty, w wyniku czego jej powierzchnia staje się bardziej spłaszczona. Jest to dość powszechne schorzenie, szczególnie u osób starszych. Przyczyny koślawości pięt mogą być zarówno dziedziczne, jak i nabyte. Do nabytych przyczyn można zaliczyć: noszenie niewygodnych butów, urazy mechaniczne, choroby takie jak reumatyzm czy cukrzyca oraz otyłość. Koślawość może wynikać z wad stóp, ich przeciążenia, nieprawidłowości w budowie miednicy, kolan albo stawów skokowych. Problemem mogą być również schorzenia neurologiczne i zaburzenia napięcia mięśniowego. Skutkiem koślawości pięt jest bolesność i obrzęk stawu skokowego oraz otaczających go mięśni i ścięgien. Może to prowadzić do trwałych uszkodzeń stawu skokowego i utrudniać normalne funkcjonowanie. Innymi objawami są bóle w okolicy pięty i stopy oraz trudności w chodzeniu.

Jak wyleczyć koślawe pięty u dorosłych?

Aby problem z koślawymi piętami nie postępował, trzeba podjąć odpowiednie leczenie, zaczynając od konsultacji z lekarzem ortopedą. Może on zalecić noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych, ćwiczenia rehabilitacyjne lub terapię manualną. Wspierająco stosowane jest leczenie farmakologiczne. W przypadku bardziej zaawansowanej koślawości pięt może być konieczna operacja, polegająca na odpowiednim przesunięciu łuku stopy lub usunięciu fragmentu kości pięty. Ważne jest również, aby wybierać buty o płaskim obcasie lub podeszwie średniej grubości, wykonane z miękkich materiałów. Powinny mieć szerokie noski, aby zapewnić stopom maksymalny komfort. Należy unikać butów na obcasie lub obuwia o ciasnej cholewce, a także dbać o prawidłową masę ciała i regularną aktywność fizyczną. W przypadku osób starszych ważne jest również regularne badanie stanu stopy u lekarza specjalisty. Ostatnim ważnym aspektem jest regularne masowanie stóp. Masaż może pomóc rozluźnić mięsie i poprawić elastyczność skóry stóp oraz przywrócić jej naturalną ruchliwość.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
96 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *