Zdrowie

Czym się kierować przy wyborze okularów progresywnych? Odpowiada Ośrodek Korekcji Wzroku w Łodzi

• Zakładki: 47


Okulary progresywne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują wielofunkcyjnych okularów do codziennego użytku. Są one zaprojektowane tak, aby zapewnić wygodne widzenie na różnych odległościach, bez konieczności zmieniania okularów.  Wybierając okulary progresywne, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby upewnić się, że będzie to rozwiązanie dopasowane do potrzeb ich właściciela. 

Szkła do okularów progresywne umożliwiają widzenie obiektów położonych w różnych odległościach, również tych pośrednich, co jest ważne w przypadku osób pracujących przy komputerze.  Górna część szkieł odpowiada za widzenie dali, środkowa część za widzenie odległości pośrednich, natomiast dolna część szkieł umożliwia widzenie obiektów znajdujących się blisko. Zaletami okularów progresywnych są: ich wygoda i naturalność, ponieważ nie ma potrzeby przełączania się między parami okularów, szeroki zakres widzenia, możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkownika i lepsza jakość obrazu. Progresywne szkła do okularów nie są pozbawione wad. Mogą powodować dyskomfort u niektórych użytkowników, ponieważ ich ostrość bywa nierównomierna na całym polu widzenia, a także efekt „tunelu” lub „martwego pola” wokół środka szkieł. Po stronie wad wpisujemy również cenę. Rozwiązanie nie należy do najtańszych.

Jak wybrać odpowiednie okulary progresywne?

Przede wszystkim należy skonsultować się z optometrystą, który przeprowadzi badanie wzroku i dopasuje moc soczewek okularowych. Z takich usług można skorzystać w wielu salonach optycznych. Okulary progresywne powinny być dopasowane do kształtu twarzy, aby zapewnić optymalne widzenie i komfort noszenia. Jeśli okulary są zbyt duże lub zbyt małe, mogą powodować dyskomfort i ograniczać widzenie. Ponadto ważne jest, aby upewnić się, że oprawki są odpowiednio dopasowane do kształtu oczu i nosa.  Trzeba także upewnić się, że okulary są wykonane z trwałego materiału i mają odpowiednie funkcje ochronne przed promieniowaniem UV.

Pierwsze okulary progresywne – jak się do nich przyzwyczaić?

Pierwszy kontakt ze szkłami progresywnymi może być trudny. Dzieje się taka dlatego, że na peryferiach strefy progresji występują aberracje powodujące zniekształcenia obrazu. Aby ich uniknąć, trzeba nauczyć się odpowiednio ustawiać głowę. Patrząc w dal, a zatem przez górną część szkieł, trzeba trzymać głowę prosto, mając oczy skierowane poziomo. Patrząc na bliskie obiekty przez dolną część szkieł do okularów, głowa nadal powinna być prosto, ale wzrok musi być opuszczony. Chcąc spojrzeć z boku, trzeba zwrócić głowę w stronę obiektu, który chcemy obserwować. Błędem jest patrzenie kątem oka.   Podczas jazdy samochodem nie należy zbyt wysoko unosić głowy. Z kolei podczas schodzenia po schodach trzeba lekko pochylić głowę i patrzeć na nie przez górną część szkieł. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *