Zdrowie

Domowe oczyszczanie wody – jak działa lampa UV do wody?

• Zakładki: 53


Na rynku znajdziemy coraz więcej rozwiązań przeznaczonych do uzdatniania wody. Woda może być skażona zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami, ale nowoczesne systemy uzdatniania skutecznie oczyszczają wodę. Jednym z najciekawszych urządzeń do uzdatniania są lampy sterylizujące, czyli lampy UV do wody. Jak działają i czy warto je kupić?

Jak działają lampy UV?

Istotą działania lamp UV jest promieniowanie ultrafioletowe. To właśnie ono zwalcza wirusy i bakterie w wodzie. W jaki sposób? Promieniowanie wywołuje reakcję fotochemiczną, która niszczy materiał genetyczny bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów zawartych w wodzie. W ten sposób blokuje im możliwość rozmnażania się i prowadzi do ich całkowitej likwidacji. Lampa UV do wody jest wyposażona w promiennik ze szkła kwarcowego, który odpowiada za wytwarzanie promieni UV. Znajdujące się wewnątrz opary rtęci emitują promieniowanie o określonej długości – od 240 do 280 nm o właściwościach bakteriobójczych.

Promieniowanie nie ma wpływu ani na zapach, ani walory smakowe wody, a przy tym eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze, wirusy, grzyby i bakterie. Dzięki lampie UV nie ma konieczności stosowania środków chemicznych, a woda jest naświetlana krótko. To bezpieczna, przyjazna środowisku metoda, a same lampy są proste w montażu. Lampy UV do wody są jednym z najlepszych sposobów dezynfekcji wody w studni, a w przemyśle – w spożywczych procesach produkcyjnych, w obiegu chłodniczym i nie tylko.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PROEKO – stacje uzdatniania wody.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
61 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *