Zdrowie

Na czym polega leczenie skojarzone w onkologii?

• Zakładki: 47


Choroby nowotworowe są drugą – po chorobach serca – najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Przewiduje się również, że w następnej dekadzie XXI wieku wyjdą w tym niechlubnym rankingu na prowadzenie. Jest to spowodowane przede wszystkim bardzo dużą zachorowalnością. Dobrą wiadomością dla pacjentów jest coraz większa wiedza i doświadczenie w leczeniu chorób nowotworowych. Leczenie skojarzone w onkologii jest jedną z tych metod, która nie tylko zwiększa szansę pacjentów na wyleczenie choroby, ale także zmniejsza ryzyko jej nawrotów. Na czym polega leczenie skojarzone w onkologii?

Leczenie skojarzone chorób nowotworowych – kompleksowa terapia onkologiczna

Leczenie skojarzone w onkologii zakłada możliwie najbardziej kompleksową terapię, oczywiście dostosowaną do stanu zdrowia pacjenta i innych czynników, które muszą być uwzględnione w terapii onkologicznej. W skojarzonym leczeniu onkologicznym łączy się więc:

  • onkologiczne leczenie miejscowe – leczenie chirurgiczne oraz radioterapia nastawione są na usuwanie oraz naświetlanie nowotworu wraz z marginesem okolicznych tkanek; metoda ta stosowana wyłącznie w przypadkach wczesnego wykrycia nowotworów
  • onkologiczne leczenie systemowe – chemioterapia, hormonoterapia i immunoterapia oddziałują na cały organizm; jest to terapia bardziej obciążająca organizm pacjenta, jednocześnie w większości przypadków daje ona większe szanse na całkowite wyzdrowienie

Onkologiczne leczenie skojarzone łączy różne metody leczenia. Wymaga ona współpracy kilku różnych specjalistów, doskonałej synchronizacji działań i wzorowej opieki nad pacjentem.

Sekwencyjne i równoczesne leczenie skojarzone pacjentów onkologicznych

W przypadku chorób onkologicznych dobór terapii uzależniony jest od wielu czynników. Indywidualne podejście do każdego pacjenta jest konieczne, by leczenie było skuteczne w krótkiej i dłuższej perspektywie czasu. Lekarz prowadzący w porozumieniu z innymi specjalistami może zadecydować o sekwencyjnym lub równoczesnym leczeniu skojarzonym. Sekwencyjne leczenie skojarzone w onkologii polega na stosowaniu różnych metod leczenia, które następują w uzgodnionej kolejności. Często stosuje się jednocześnie wstępne i uzupełniające leczenie skojarzone, a więc chemioterapię przed oraz po leczeniu operacyjnym. Z kolei równoczesne leczenie skojarzone wykorzystuje między innymi chemioterapię okołooperacyjną czy radioterapię okołooperacyjną.

Ponadto w leczeniu onkologicznym niezwykle ważne jest samopoczucie pacjenta, dlatego zaleca się współpracę z psychoonkologiem. Nierozerwalnym elementem terapii onkologicznej jest także odpowiednia dieta, którą zapisuje dietetyk kliniczny. Kompleksowe leczenie skojarzone przekłada się na większą skuteczność – większy odsetek pacjentów pokonuje chorobę nowotworową, rzadziej odnotowywane są przerzuty oraz nawroty. Dlatego ta metoda leczenia stosowana jest coraz częściej.

Artykuł powstał przy współpracy z H-T. Centrum Medyczne.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
59 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *