Zdrowie

Aromaterapia i olejki eteryczne – kiedy warto stosować?

• Zakładki: 306


Różne olejki eteryczne możemy ze sobą łączyć, uzyskując oryginalne zapachy, a przede wszystkim pożądane właściwości zdrowotne i lecznicze. Olejki możemy dodawać do kąpieli, podgrzewać na kominku ceramicznym za pomocą małej świeczki czy wykorzystywać podczas przygotowywania naturalnych kosmetyków.

Olejki eteryczne na stres i spadki nastroju

Olejki eteryczne pomagają także obniżyć poziom stresu, zrelaksować się i szybciej zasnąć. Olejki mają wpływ na cały nasz organizm, ale szczególnie szybko docierają do naszego układu limbicznego, który odpowiada za nasze emocje.

  • Olejek różany – zmniejsza stres, koi nerwy, pomaga w stanach depresyjnych. Posiada także właściwości ujędrniające i odmładzające. Polecamy szczególnie podczas domowych sesji SPA – olejek możemy dolać do wanny napełnionej wodą.
  • Olejek grejpfrutowy – radzi sobie z lękami depresyjnymi i wahaniami nastrojów, a jednocześnie pobudza. Polecamy stosować go, gdy czujemy się zmęczeni, zestresowani, ale nie bezpośrednio przed snem.
  • Olejek jaśminowy – łagodzi wahania nastroju, nerwice, a także bóle menstruacyjne. Jest doskonałym afrodyzjakiem.
  • Olejek lawendowy – znany z właściwości odstraszających mole i inne owady, polecany jest także osobom, chcącym się wyciszyć po ciężkim dniu pracy oraz osobom cierpiącym na bezsenność.
  • Olejek Ylang Ylang – koi nerwy, uspokaja, obniża ciśnienie, a także pomaga w stanach depresyjnych. Polecamy go także osobom, które nie mogą poradzić sobie z nadmiernie wytwarzanym sebum. Ma piękny, słodki kwiatowy zapach.

Naturalne olejki eteryczne na inne problemy zdrowotne

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejków eterycznych. Wiele z nich działa antyseptycznie i uspokajające, część z nich ma jednocześnie inne właściwości. Wśród licznych zapachów znajdziemy i takie, które pomogą nam pozbyć się cellulitu czy zmarszczek, pobudzić trawienie czy koncentrację.

  • Olejek bazyliowy – pobudza koncentracje, zwalcza migrenowe bóle głowy, mięśni i bóle reumatyczne, reguluje trawienie.
  • Olejek grejpfrutowy – znalazł się na naszej liście po raz drugi. Bardzo często wykorzystywany jest w salonach SPA. Nie tylko pomaga się zrelaksować, ale także pobudza metabolizm, działa antycellulitowo, a naszej skórze ujędrnia i wygładza.
  • Olejek cytrynowy – oprócz orzeźwienia, jakie wprowadza cytrusowy, świeży zapach, działa zbawiennie na cerę tłustą i mieszaną, łagodzi nadmierną potliwość, rozjaśnia przebarwienia, zwalcza trądzik.
  • Olejek cynamonowy – ze względu na zapach najczęściej wybieramy go w okresie świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak sięgać po niego częściej, gdy borykamy się z cellulitem i rozstępami.
  • Olejek z bergamotki – ma właściwości pobudzające. Jeśli czujemy się zmęczeni, niewyspani i potrzebujemy bodźca do działania, olejek z bergamotki sprawdzi się idealnie.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
783 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *