Psychologia

Fobia społeczna – czym się objawia i jak sobie z nią poradzić? Odpowiadają eksperci z Poradni Rodzinnej SALOMON

• Zakładki: 208


Fobia społeczna to coś więcej niż nieśmiałość i niechęć do zabierania głosu w dużych grupach. Ten rodzaj zaburzenia lękowego utrudnia codzienne funkcjonowanie blisko 40% populacji. Czym się objawia fobia społeczna i gdzie szukać pomocy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Fobia społeczna, znana również jako zaburzenie lękowe społeczne, charakteryzuje się intensywnym strachem lub niepokojem przed sytuacjami społecznymi. Osoba cierpiąca na fobię społeczną często obawia się bycia ocenianą, upokorzoną lub odrzuconą w interakcjach z innymi. Lęk ten może być tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie w codziennym życiu i prowadzi do unikania sytuacji, które mogą wywołać niepokój. Uczucie zdenerwowania w pewnych sytuacjach społecznych jest całkowicie normalne. Jeśli jednak obawy związane z kontaktami towarzyskimi wpływają na Twoje codzienne życie, warto zasięgnąć konsultacji u specjalisty i podjąć leczenie. 

Fobia społeczna – jak rozpoznać symptomy?

Jeśli zauważyłeś u siebie, któryś z poniższych symptomów, i nie jesteś w stanie kontrolować go, wielce prawdopodobne, że zmagasz się z fobią społeczną.

  • Nadmierny niepokój przed wydarzeniami społecznymi – i nie chodzi wcale o wielkie imprezy, na których będą tłumy. Dla osób zmagających się z tego rodzaju zaburzeniem problem może stanowić korzystanie z publicznych toalet czy też spożywanie posiłków w szkolnej stołówce lub pokoju socjalnym w danej firmie. 
  • Unikanie sytuacji, w których można być ocenianym.
  • Fizyczne objawy stresu, takie jak potliwość, drżenie, nudności, a także przyspieszone bicie serca, trudności w utrzymaniu kontaktu wzrokowego, zawroty głowy czy też uczucie paniki na samą myśl o interakcji z innymi osobami. 
  • Trudności w nawiązywaniu kontaktów i utrzymywaniu relacji.

Strategie radzenia sobie z fobią społeczną

Terapie behawioralne i poznawcze są uważane za jedne z najskuteczniejszych metod leczenia. Pomagają zmienić negatywne wzorce myślenia i zachowania związane z lękiem społecznym. Ważnym elementem radzenia sobie z fobią społeczną jest stopniowa i w pełni kontrolowana ekspozycja na sytuacje wywołujące lęk, by z czasem zmniejszyć intensywność reakcji lękowej. Istotną rolę odgrywa współpraca z doświadczonym terapeutą lub psychologiem. Szukając pomocy, warto skorzystać z psychoterapii Łódź  w poradni Salomon. 

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
145 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *