Psychologia

Terapia par Kraków – czego się spodziewać po pierwszej sesji? Wyjaśniają eksperci z ośrodka Synapsa

• Zakładki: 39


Wiele par jak ognia unika spotkania z terapeutą, obawiając się konieczności całkowitego obnażenia emocjonalnego. Na terapię dla par nie decydują się wcale lub o kilka lat za późno, gdy już nie ma czego ratować.  To duży błąd! Terapia dla par to pierwszy krok do uzdrowienia związku i znak, że obie strony są zainteresowaną pracą nad relacją i swoją rolą w niej. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda sesja terapii dla par w Krakowie, zapoznaj się z artykułem. 

Wiele par udaje się na terapię, by poradzić sobie z konkretnym wyzwaniem, jakim są problemy z komunikacją, zdrada, brak intymności itp.  Z kolei inne pary chcą wyrwać się z pewnych schematów, które niszczą ich związek.  Podczas terapii ty i twój partner spotkacie się ze specjalistą, aby porozmawiać i zbadać problemy, z którymi oboje się borykacie. Psychoterapeuta pomoże otworzyć się, podkreślając mocne strony waszego związku oraz to, co może powodować wasz niepokój. Przystępując do terapii, musisz mieć świadomość, że pełne otwarcie jest procesem stopniowym i u każdej ze stron może nastąpić w innym momencie. Aby mówić o skutecznej terapii, potrzeba czasu.

Terapia dla par Kraków  – poznajmy się 

Pierwsze spotkanie ma charakter zapoznawczy. Psychoterapeuta będzie chciał poznać wasze upodobania, antypatie, historię rodziny i to, co was motywuje. Przez pierwsze kilka minut będziecie mogli odnieść wrażenie, że uczestniczycie w rozmowie kwalifikacyjnej, jednak w miarę wzajemnego oswajania się ze sobą i rozwoju relacji, atmosfera przestanie być napięta. Podczas pierwszej sesji należy spodziewać się omówienia historii problemów w związku. Specjalista będzie chciał dowiedzieć się, czego doświadczacie i co powoduje większość stresu, negatywnie wpływającego na wasz związek.  Nie musicie od razu opowiadać całego swojego życia i możecie nie odpowiadać na pytania, które na tym etapie wydają się wam za trudne. Ważne, abyście pozwolili sobie na całkowitą szczerość i otwartość. Tylko w ten sposób można właściwe określić problemy, nad którymi będziecie wspólnie pracować i znaleźć sposób na poprawę obszarów, stanowiących źródło zapalne związku. 

Podczas pierwszej sesji na pewno zostanie podjęta próba wyznaczenia celów dla waszego związku. Jeśli nie jesteście w stanie określić wspólnie, na czym najbardziej wam zależy, możecie liczyć na wsparcie psychoterapeuty. Waszym pierwszym celem stanie się wyznaczone przez niego zadanie, czy też raczej ćwiczenie. 

Terapia dla par Kraków – pierwsze spotkanie za wami i co dalej?

Podczas kolejnych sesji psychoterapeuta będzie zadawać konkretne pytania, aby pomóc partnerom komunikować się w zdrowszy sposób, lepiej zrozumieć wzajemne perspektywy i opracować nowe podejście do konfliktów, radzenia sobie z nimi. Nauczycie się prosić o to, co dla was ważne, bez powodowania dyskomfortu u drugiej strony czy też zamykania się w sobie. Terapia dla par Kraków jest sposobem na docieranie do sedna problemu i umiejętnego przechodzenia przez nie. Leczenie rozmową pozwala nabyć nowych umiejętności jak na przykład wyrażanie pragnień. Pary nauczą się prawidłowego mówienia o tym, co dla nich ważne, bez przyjmowania postawy atakującej „bo ty nigdy, bo ty zawsze”.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
79 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *