Sport

Pronacja i supinacja – zobacz, jak stawiasz stopy!

• Zakładki: 57


Kwestia prawidłowego stawiania stóp jest najczęściej poruszana wśród biegaczy. Czasem też jest tematem towarzyszącym osobom z wadami postawy, często dzieciom. Stopy amortyzują każdy nasz krok, a od sposobu ich stawiania zależą często kłopoty z kolanami czy kręgosłupem. Aby zapobiec takim problemom, warto poznać swój typ stopy. Czym jest pronacja, a czym supinacja, i jaki to ma wpływ na Twoje zdrowie? Czytaj dalej!

Pronacja kontra supinacja – różnice

Pronacja i supinacja to dwa sposoby ustawienia stopy. Pronacja polega na przetaczaniu stopy do wewnątrz. Supinacja działa dokładnie odwrotnie. Z supinacją mamy do czynienia, kiedy nacisk przy stawianiu kroku kładziemy na zewnętrzną stronę stopy – to nieprawidłowy sposób stawiania stóp. Pronacja stopy jest neutralna, ale już nadmierna pronacja może nadmiernie obciążać wnętrze stopy i prowadzić do kontuzji i schorzeń. Na takie problemy można kupić specjalne wkładki do butów, które korygują ułożenie stopy.

Jak to rozpoznać?

Skąd wiedzieć, czy masz stopę supinującą czy pronującą? Weź kartkę papieru, zmocz stopę wodą i postaw stopę na papierze. Jeżeli na kartce widzisz:

  • Wąski odcisk stopy i tylko cienki pas pomiędzy piętą a palcami, najpewniej jesteś supinatorem.
  • Pełny, szeroki odcisk stopy, prawdopodobnie jesteś pronatorem.

Najlepiej jednak wykonać badanie u fizjoterapeuty, który sprawdzi, czy technika Twojego chodu jest właściwa. W ten sposób dowiesz się, czy masz stopę neutralną, nadmiernie pronującą czy supinującą.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Kochambuty.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
273 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *