Uroda

Sposoby na pozbycie się ostudy

• Zakładki: 76


Ostuda to trudne do usunięcia przebarwienie na twarzy wynikające z oddziaływania słońca na skórę m.in. w trakcie zaburzeń bądź zmian hormonalnych. Istnieje kilka metod na złagodzenie ciemnych plam, a niekiedy całkowite ich wyeliminowanie. Poznaj je!

Jak pozbyć się ostudy?

W celu osłabienia widoczności bądź pozbycia się ostudy stosuje się środki i zabiegi miejscowe. Podstawą kremów i maści nakładanych na zmiany są substancje odbarwiające, do których należy m.in. hydrochinon. Wskazane są składniki blokujące syntezę melaniny, co zapobiega pogłębianiu się problemu. Popularne to kwasy kojowy, azelainowy.

Kolejny sposób oddziaływania na ostudę polega na stopniowym złuszczaniu naskórka aż do warstwy, w której doszło do nagromadzenia melaniny. Dobrze sprawdzają się krem z kwasem glikolowym lub trójchlorooctowym.

Zabiegi na ostudę

Poza stosowaniem kosmetyków można zapisać się na serię zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Korzystne efekty dają mezoterapia i peeling kwasowy. Należy jednak uważać z intensywnością preparatów i dawek, by nie pogorszyć przebarwienia, a także zaleca się zaprzestanie zabiegów na okres wiosenno-letni, czyli obfitujący w słoneczne dni.

W przypadku opornej ostudy rozważyć można laseroterapię, przy czym i tutaj trzeba pamiętać, że im intensywniejsza metoda walki z przebarwieniami, tym większe ryzyko utrwalenia bądź ściemnienia. Nieco łagodniej działa krioterapia, czyli rozbijanie komórek barwnikowych chłodem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Sklep.bio-med.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
150 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *